Zalety jogi

Wzrastające zainteresowanie jogą da się zauważyć chyba wszędzie. Nie ma już znaczenia, czy ktoś mieszka w metropolii, czy też w małym powiatowym mieście. Wszędzie powstają punkty, gdzie ludzie starsi i młodzi oddają się tym charakterystycznym ćwiczeniom. Z roku na rok wielu lekarzy także potwierdza, że joga może jak najbardziej pozytywnie oddziaływać no cały dobrostan naszego życia. To zaś oznacza, że dzięki regularnym ćwiczeniom będziemy mogli poczuć się lepiej fizycznie i psychicznie. Joga przecież to nie tylko i wyłącznie aktywność fizyczna. Za jogą idzie przecież także cała filozofia życiowa i chyba stąd bierze się popularność tej aktywności.

Podstawowe korzyści z uprawiania jogi

Jeżeli coś się sprawdza w praktyce, to dlaczego z tego nie korzystać? Ta główna zasada powinna być dla nas wyznacznikiem działania, gdy bierzemy pod uwagę możliwość praktykowania jogi. Zalet będzie tu po prostu nieskończona ilość. Już po kilku sesjach takich ćwiczeń nawet bardzo schorowane i spięte osoby zaczynają się czuć po prostu coraz lepiej. To, co przede wszystkim możemy zyskać, to:

  • prawidłowa postawa ciała
  • zniwelowanie bólu pleców i stawów
  • koordynacja ruchowa
  • utrata wagi

Skorzystać możemy więc niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, choć trzeba zwrócić uwagę na to, że ćwiczenia powinny być bezwzględnie prawidłowo wykonywane. Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z jogą, to najlepiej zapisać się na kurs, aby ćwiczenia były wykonywane pod kierunkiem doświadczonego instruktora. Nie występuje wtedy ryzyko kontuzji.

Dzięki jodze zyskasz piękną sylwetkę

Współcześnie na pewno też każdy z nas spodziewa się błyskawicznych efektów. Tak jak bierzemy pigułkę na ból głowy, tak samo chcemy, aby w każdej innej dziedzinie rezultaty były widoczne od razu. Na szczęście w jodze także znajdą coś dla siebie niecierpliwi. Zauważalnym i ważnym dla naszego życia codziennego skutkiem będzie wykształcenie prawidłowej postawy ciała. Dawno już odkryto, że joga będzie bardzo mocno wpływać na sylwetkę. W końcu większość asan będzie wymagać od nas tego, abyśmy wyprostowali plecy i łagodnie wycofywali brzuch do kręgosłupa. To także unoszenie klatki piersiowej, gdy mamy zrelaksowane w dół łopatki. Właśnie na ćwiczącym wymuszane jest niejako zachowanie właściwej postawy ciała. Poza tym przyzwyczajamy się do takich ćwiczeń. Innymi słowy, każdy, kto wyrobi sobie poprawny nawyki, potem siłą rzeczy będzie przenosić je także poza przestrzeń ćwiczeń. W końcu kilka zajęć wystarczy, aby ktoś, kto się garbi, zaczął odczuwać komfort i zmiany w swojej postawie.

Joga zalecana dla wszystkich?

Bardzo wysokie tempo życia w społeczeństwach zachodnich skutkuje tym, że gdy wracamy do domu z pracy, to wciąż odczuwamy duże napięcie mięśniowe wynikające ze stresu. Joga tu będzie pomagać idealnie, czego dowodem też jest praktykowanie jej przez muzyków, którzy w ten sposób odprężają się po koncertach. Chętnie też z jogi korzystają sportowcy. Gwarantuje na przecież dotlenienie i rozciągnięcie mięśni, a także poprawę wytrzymałości mięśniowej. Całe nasze ciało po prostu jest bardziej elastyczne i mobilne.

 

Autor: Oliwia Marciniak