Z usług, jakiego doradcy skorzystać?

Doradztwo wciąż nie jest dla polskich przedsiębiorców usługą aż tak bardzo niezbędną. A tymczasem w innych krajach zachodnich gdzie tradycje wolnorynkowe są większe, doradztwo jest stosowane powszechnie niemal w każdym przedsiębiorstwie, czy też dużej firmie. Zyskać można sporo niezależnie od tego, czy jest to duża, czy też mała działalność gospodarcza. Doradca może być zatrudniony na stałe, ale też do dyspozycji są usługi zewnętrzne. Taki doradczy outsourcing także może być kluczowy dla działalności firmy, gdy trzeba podejmować kluczowe decyzje.

Doradca pomaga, gdy musimy podejmować szybkie decyzje

Realia współczesnego świata to pęd ku sukcesowi i bardzo duża konkurencja. Niezależnie od tego, czy ktoś prowadzi biznes usługowy, czy też produkcyjny, najważniejszym wymogiem dla biznesmena jest szybka reakcja w stosunku do zmieniających się okoliczności. Refleks i podejmowanie trudnych decyzji to niejednokrotnie największe wyzwania. Wszyscy współcześnie musimy się zachować trochę tak jak maklerzy, którzy muszą natychmiast przeanalizować dziesiątki różnych informacji i podjąć jedną no i naturalnie dobrą decyzję. W takiej sytuacji do gry będzie wkraczać doradca biznesowy. Tacy specjaliści przyzwyczajeni są do działania pod presją czasu. Mają także ogromną ogólną wiedzę i nerwy ze stali.

Specjalistyczne porady i wdrażanie lepszych rozwiązań

Biznesowy doradca to ktoś, kto ma bardzo duże doświadczenie, jeżeli chodzi o wdrażanie rozwiązań bardziej optymalnych dla działania całego przedsiębiorstwa. Dla takiego specjalisty celem nadrzędnym jest wskazanie takich decyzji, które zagwarantują w firmie lepsze korzyści ekonomiczne. Naturalnie doradztwo biznesowe to bardzo szerokie pojęcie, a więc jednocześnie niejasne dla osoby, która pierwszy raz spotyka się z taką tematyką. To przecież będzie w praktyce szereg bardzo różnych usług. Nie bez powodu czasami zatrudnia się w firmie kilku specjalistów, którzy zajmują się ściśle wydzielonymi tematami biznesowymi.

Czym w praktyce zajmują się doradcy biznesowi?

Będziemy mieć spore szczęście, jeżeli trafimy na specjalistę, który będzie orientować się w różnych dziedzinach biznesowych. Częściej jednak są to fachowcy, którzy osobno będą się zajmować:

  • marketingiem
  • human resources – zasobami ludzkimi
  • transakcjami kapitałowymi
  • wdrażaniem innowacyjnych technologii

Widzimy więc, że niejednokrotnie jednoznaczne zdefiniowanie takiego doradztwa może być kłopotliwe. Najważniejsze, aby byli to specjaliści z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym, których można uznać za ekspertów.

Co zyskujemy, korzystając z doradcy biznesowego?

Korzyści, które będzie nam gwarantować korzystanie z doradcy biznesowego, będą najróżniejsze. To, jakie wsparcie możemy otrzymać, uzależnione jest od tego, wobec jakich dylematów i problemów będzie stawać inwestor. Najogólniej mówiąc, doradcy zapewniają nam usprawnienie wszystkich potencjalnych procesów, które są realizowane w przedsiębiorstwie. Przede wszystkim można zwiększyć zyski, a jednocześnie minimalizować koszty. Może też chodzić o obniżenie rotacji pracowników lub zniwelowanie pojawiania się sytuacji kryzysowych. Ważnym celem jest zawsze poprawa wyników sprzedaży i większa satysfakcja klientów.

 

Autor: Oliwia Marciniak